- priemyselný dizajn a konštrukcia


 

Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že hlavnou prekážkou rozšíreného využitia vodíka je jeho problematické skladovanie pri vysokom tlaku a nízkych teplotách. Firma Safe Hydrogen má v ponuke riešenie v podobe kvapalnej zmesy hydridu magnézia, ktorá by mohlo mnohé z týchto potiaží odstrániť. 

Magnéziový hydrid je chemická zlúčenina, ktorá je relatívne bezpečná a je možné ju skladovať aj pri izbovej teplote. Môže byť čerpaná, prelievaná a prepravované ako každá iná tekutina bez nárokov na prísne bezpečnostné opatrenia.
Kvapalná zmes ako je Hydrid magnézia (MgH2), alebo hydrid lítia (LIH), by mohol byť dokonca použitý už v existujúcej palivovej infraštruktúre, takže by ho bolo možné tankovať aj na bežných čerpacích staniciach.

Vzhľadom k tomu, MgH2 je lacnejší ako LIH, spoločnosť Safe Hydrogen túto zlúčeninu testovala s pomocou amerického ministerstva energetiky (DOE). Zámerom bolo vytvorenie plynného vodíka skombinovaním hydridu s vodou. Vedľajším produktom pri tomto postupe je Mg (OH)2, známy aj ako magnéziové mlieko. Magnéziové mlieko je inertná zlúčenina a môže byť ľahko recyklovaná späť na hydrid magnézia.

Jednou z výhod, ktoré má takáto látka v porovnaní s čistým tekutým vodíkom je to, že má takmer dvojnásobnú hustotu energie. Ďaľšou výhodou je, že hydrid je lacnejší na výrobu a vyžaduje oveľa menej energie ako sa spotrebuje na chladenie kvapalného vodíka.

Nakoniec už teda zostáva len na výrobcovi áut, či použije túto ekologickú alternatívu pohonu pre palivový članok, alebo do vodíkového spaľovacieho motora.


    
Všetky práva vyhradené. Kopírovanie textu a obrázkov je povolené len so súhlasom XTREAM a.s. a uvedením zdroja www.xtream.sk